CZ EN RU

Jak to začalo?

Společnost EKONOVA energy s.r.o. je celosvětový výhradní distributor. Jednatelem je Pavel Ondříšek, který je i autorem technologie a vlastníkem patentu. Toto know-how prošlo patnáctiletým vývojem. Jsme schopni Vám navrhnout optimální řešení Vaší spalinové cesty s maximálními úsporami dle Vašeho kotle. Garantujeme funkčnost s doživotní zárukou.


Začalo to v armádě!

Byla 90. léta a vedle měnící se politické a hospodářské situace žádala česká armáda o výzkum, který by jejich vozy Tatra udělal neviditelnými pro termovize potenciálního nepřítele. V případě války se totiž přesuny jednotek dělají vždy v noci, kdy je horší viditelnost. Jedním ze způsobů, jak takové noční konvoje odhalit, jsou vrtulníky vybavené tak zvanou termovizí. Jedná se o speciální kameru zavěšenou pod vrtulníkem, která nesnímá běžný obraz, ale pouze teplotní rozdíly. Noční krajina snímaná termovizí má namodralou, nebo nazelenalou barvu, ovšem vroucí motory nákladních vozů a horké výfukové plyny žhnou barvou ostře oranžovou nebo rudou. A tak by je mohl nepřítel snadno odhalit.

Na základě armádní poptávky přišli ke slovu čeští vynálezci. Společnost Colorlak vyvinula barvu, která pohlcuje teplo. Kapota vozu natřená touto barvou nepropustí ven tepelné záření, a tak není možné zaměřit motor vozu. Problémem však zůstaly výfukové plyny.

Jiný český vynálezce přišel s myšlenkou nástavců na výfuky, které zvyšovaly tlak plynů v motoru. Motor tak spálil většinu tepla, které by jinak unikalo výfukem ven. Tak se znatelně zvýšil výkon motoru a plyn, který vycházel, byl už podstatně chladnější. Vlažné výfukové plyny pak nástavec důmyslným způsobem mísil s okolním vzduchem, až je ochladil na stejnou teplotu. Vozy Tatra se tak staly pro noční vyhledávání skutečně neviditelnými.

Armádní zakázka byla splněna, ovšem myšlenku tepelných nástavců vynálezce dál rozvíjel. “Když to může fungovat na výfuku, proč ne na komíně?“ Útočiště pro svůj další výzkum našel i s ohledem na zdravotní stav v Pavlu Ondříškovi., který jeho bádání zaštítil a finančně podporoval. Nástavec na výfuku výrazně zvyšoval výkon motoru. Komínový nástavec tedy měl za úkol zvyšovat výkon kotle při vytápění domácnosti. Vynálezce z praxe věděl, že při procesu spalování u kotlů, ať už na tuhá paliva nebo na plyn, uniká velké množství nevyužitého tepla naprázdno do komína. Pokud by byl komínový nástavec schopen zajistil kvalitnější spalování, došlo by I k významné úspoře paliva. Cesta za řešením si vyžádala dlouhá léta vývoje, ale stálo to za to. Speciální komínový nástavec  zvyšuje efektivitu kotle a díky kvalitnějšímu spalováni dochází až k 25% úspoře paliva. 

Každou spalinovou cestu nastavíme přesně na míru dle daného spotřebiče tak, aby jsme dosáhli ideálních spalovacích podmínek s vytvořením maximální tepelné energie. Netopte zbytečně pánubohu do oken. V každé spalinové cestě se v komínu skrývá veliký nevyužitý potenciál tepelné energie.  Umíme jako jediní pomocí patentované technologie ideálně nastavit každou spalinovou cestu s velmi rychlou návratností do roku.

Fotografie

Ruční výroba na míru. Používáme speciální termodynamickou směs s barevnou a vypálenou glazurou dle přání zákazníka.
 

ekonova

EKONOVA energy s.r.o.
Lidická 700/19, Veveří, 602 00 Brno
IČ: 03807690 / DIČ: CZ03807690

PAVEL ONDŘÍŠEK
mobil:  +420 607 077 011
e-mail:  info@eko-nova.cz